Safranbolu Lokumu

Geçmişini 15. yy’a kadar götürebileceğimiz lokumun ismi rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türetilmiştir.

Sağlık amaçlı olarak üretilen Osmanlı macunu ve safran bitkisinin cinsel gücü arttırıcı özelliğinden yola çıkarak yapılan gıda ve şekerlemelerin lokumun çıkış noktası olması muhtemeldir. Türk lokumu tanımlamasıyla tüm dünyada bilinen en önemli damak tatlarından klasik lokumun, Safranbolu ile özdeşleşmesi ise son bir asır içinde olmuştur. Geleneksel bir Osmanlı kasabası olan Safranbolu, Osmanlı lokumunu kendi tarzına uyarlayarak tarihi kültürel kimliğini çeşitlendirmiştir.

Safranbolu lokumunun ayırıcı vasfı damak tadının diğer lokumlara göre daha hafif olmasıdır. Boğazı yakmayan kıvamı ve ağızda şeker tadı bırakmayan Safranbolu lokumunun kalitesi, dişe – damağa yapışmaması ve özel aromasıyla tüm dünyada kabul görmüştür.

Tarihi Safranbolu evlerinin mimari üsluplarının yansıtıldığı ambalajlarla satışa sunulan lokumlar günlük olarak üretilmektedir. Tazeliği oldukça önemli olan Safranbolu lokumu karakteristik özellikleri ile coğrafi olarak da tescil edilmiş ve sahtesinin üretilmesi engellenmeye çalışılmıştır.

Birçok çeşidini Safranbolu’da tadabileceğiniz ve dönüşte misafirlerinize ikram edeceğiniz özel bir hediye olarak Safranbolu lokumu tarihi şehrin sembolü olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir